4k Televizyon Mu 3D Televizyon Mu?

4k Televizyon Mu 3D Televizyon Mu?

Eski nesil tüplü televizyonların hayatımızdan ayrılması ile hayatımıza televizyonlar ile ilgili bir sürü yeni terim girdi. Bunların arasında en çok dikkat çeken 4k televizyonlar, smart televizyonlar veya 3D televizyonlar. Bu tip televizyonlardan önce LED ve plazma televizyon gibi diğer çeşitler de vardı. Ama bu tip televizyon çeşitleri çok hızlı gelişen teknolojinin kurbanı olarak yerini yukarıda belirttiğimiz televizyon çeşitlerine bıraktı. Öncelikle HD ve Ultra HD gibi tanımları tanımakta fayda vardır. Açılımı High Definition olarak ifade edilen ve Türkçe çeviri olarak da yüksek çözünürlük anlamına gelen HD adından da anlaşılacağı üzere görüntü kalitesinin yüksek olmasını ifade etmek için kullanılır. Genel olarak 720 piksellik bir çözünürlük HD olarak ifade edilebilir. Ultra HD denilen çözünürlük seviyesi ise bunu bir seviye daha yukarı taşıyarak 1080 Piksellik bir kalite sunabiliyor. Son olarak değer son teknoloji ürünü olan ve aynı zamanda fiyatları da en yüksek olan televizyon çeşidine. 4K televizyonlar bize en yüksek görüntü kalitesini sunabilen ekranlara sahip. Peki, bu kadar paraya değer mi?

4k Televizyon Mu 3D Televizyon Mu?

Neden 4K Televizyon?

4K televizyonların çözünürlük avantajlarının yanı sıra birçok farklı avantajı bulunabilir. Örneğin televizyona daha yakına oturabilir ve daha yakından daha net bir görüntü alınabilir. Oran olarak ekranın 1,5 katı kadar bir uzaklıktan rahatlıkla maksimum çözünürlüklü görüntüyü alabilirsiniz. 4K ve 4K OLED televizyonların çözünürlük değerleri ultra HD televizyonlara göre 4 kat daha yüksek olduğundan görüntüleri gayet net bir şekilde alabilirsiniz. 3D görüntüleri de bu şekilde oldukça net bir şekilde almak mümkün oluyor. 4K yayınların yavaş yavaş yaygınlaşması ile de test yayınları haricinde çok keskin çizgileri olan ve şimdiki görüntülerle karşılaştırılamayacak kadar net görüntüler 4K televizyonlar ile evlere girecek. 4K televizyonlarınızla 4K olarak şekilmiş televizyon şovlarını evinizin içindeymiş gibi izleyebileceksiniz. Daha şimdiden bu tip televizyonlara özel tamir seçenekleri geliştirilmeye başlandı. Zaten plazma televizyonlardan çok fazla teknik anlamda farklı olmadığı için tamir konusunda büyük sıkıntılar olmayacaktır. Bu bakımdan 4K televizyonlar için çok büyük bir sorun bulunmuyor.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Sorunsuz Televizyon Teknik Servis Hizmetleri
4 cevaplar
 1. onur
  onur says:

  yeni bir televizyon almayı düşünüyorum şu an benim kafamdaki soru olan 4k televizyon mu yoksa 3d televizyon mu alsam cevaplanmış burada resmen. gerçi şu ara fiyatlar çok pahalı ama sanırım alabilecek ekonomim oluşunca 4k televizyon alacak gibiyim

  Cevapla
 2. vatan
  vatan says:

  4k televizyonlar ile 3d televizyon ların detayları iyi verilmiş ama ben Türkiye ve alt yapı şartlarının kısmen dünya şartlarının da 4k ve 3d ye uyumlu olduğunu düşünmüyorum. ev için normal bir led tv den farklı hissetirecek bir yanları bence yok

  Cevapla
  • ertürk
   ertürk says:

   bende size katılıyorum tekno marketlerde hazır tek sefer çekilmiş yüksek kaliteli görüntüler ile bir algı olsa da 4k televizyon veya 3d televizyonun çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum. benim tv de 3d özelliği var ama 3 senedir hiç kullanmadım :)

   Cevapla
   • admin
    admin says:

    Merhaba,

    Kullanmadığımız teknolojiye para verip alıyoruz sonra kullanmadan çöp oluyor. İhtiyaçlarımız doğrultusunda tercihlerimizi yapmak doğru olur.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir